Důvod #1: Netrávíte učením dostatečně dlouhou dobu

Naučit se anglicky vyžaduje velké množství času. Abyste se neustále posouvali dopředu, musíte se učit alespoň 5× týdně, ideálně však každý den. 5 minut denně Vám bohužel stačit nebude. Ideálně byste se měli věnovat jazyku každý týden alespoň 10 hodin.

Přibližná doba, která je potřebná k dosažení úrovně znalosti jazyka, tedy závisí na čase, který učení věnujete v průměru každý den. V tabulce níže můžete vidět odhady doby, kterou budete potřebovat na zvládnutí jazyka, podle vaší každodenní časové investice (pokud nejste génius na jazyky):

Kolik času věnovat angličtině

Tady vidíte, že pokud si na angličtinu nevyhradíte dostatek času, bude trvat velmi, velmi, veeeeeeelmi dlouho, než dosáhnete vámi požadované úrovně. Na druhou stranu, pokud se teď na angličtinu zaměříte, již za rok, dva můžete být na docela slušné úrovni.

Nemusíte se nutně učit angličtinu každý den hodinu v kuse. Vezměte si ji s sebou třeba na cesty. Učit se můžete na místech, kde by vás to nenapadlo, například v čekárně u doktora, v autobuse nebo ve vlaku. Využijte každou volnou chvilku.

Důvod #2: Děláte v učení dlouhé pauzy

Učíte se anglicky několik týdnů nebo měsíců v kuse, ale pak z nějakého důvodu přestanete a třeba celý měsíc (nebo nedej bože ještě déle) se na učení ani nepodíváte. Ne jenom, že jste přišli o měsíc času, ale zapomněli jste i to, co už jste se naučili dříve. Dali jste svému mozku informaci, že angličtina není důležitá a že ji může začít zapomínat… a po delší pauze, když se chcete k učení vrátit, tak začínáte zase od začátku.

Toto je koloběh a kletba věčných začátečníků. Takhle začínat a končit můžeme až do smrti a neuděláme skoro žádný pokrok.

Důvod #3: Dostatečně neopakujete

Pokud se naučíte nová anglická slovíčka či fráze, máte pocit, že je umíte, a nevrátíte se k nim zpátky, abyste si je zopakovali, udělali jste opravdu velikou chybu.

Pokud si zopakujete něco, co jste se učili již v minulosti, vyšlete tím vašemu mozku signál, který říká:

„Pozor! Tohle je důležité! Zapamatuj si to!“

Mozek velmi rád zapomíná věci, které vidí pouze jednou nebo které dlouho neviděl. Tento proces je pro mozek důležitý, aby nebyl zahrnut nepotřebnými informacemi a detaily a pomáhá oddělit důležité (a zapamatováníhodné) od nedůležitého (zapomenutíhodného). K čemu vám je zabírat místo v paměti věcmi, se kterými nepřicházíte do styku? Mozek využívá svoji kapacitu tam, kde je to potřeba!

Naopak, co se používá, to je pro mozek důležité a to nebude chtít zapomenout.

Každý den tedy věnujte klidně až dvě třetiny učebního času opakování látky, kterou jste se učili v předchozích dnech, a pouze jednu třetinu nové látce. Každou nově naučenou věc si zopakujte vícekrát, a to nejlépe v těchto intervalech:

První opakování ještě tentýž den (učení si můžete rozdělit do menších úseků)
Druhé opakování hned příští den.
Třetí opakování za další 3 dny.
Čtvrté opakování za další týden.
Páté opakování za měsíc.

Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti.

Důvod #4: Bojíte se udělat chybu

Bojíte se udělat chybu, toho, že něco řeknete a ztrapníte se… a tak raději mlčíte?

Mám pro vás dobrou zprávu. Naprostá většina rodilých mluvčích chápe, že naučit se cizí jazyk není procházka růžovým sadem. Je to těžký a zdlouhavý proces a rozumný člověk chápe, že nerodilí mluvčí dělají chyby. Bylo by divné, kdyby je nedělali.

Pokud uděláte gramatickou chybu nebo si nevzpomenete na slovíčko, pravděpodobně se nestane ani jedna z těchto věcí:

  • nerozvede se s vámi váš manžel / vaše manželka
  • nevyhodí vás z práce
  • nebudou vás po městě honit a lynčovat rozvášněné davy
  • nezavolá vám váš bankéř a nebude chtít okamžitě doplatit celou vaši hypotéku
  • neutrhnou vám hlavu

Tak proč se bojíte udělat chybu? Směle do toho a mluvit, mluvit a mluvit. Je stokrát lepší mluvit a dělat chyby než nemluvit vůbec.

Důvod #5: Neučíte se věci v kontextu a nepoužíváte fantazii

Pokud se učíte nové anglické slovíčko, nedělejte tu chybu, že se ho učíte vytržené z kontextu. Neučte se „slovíčko“ jako shluk několika písmen či slabik. Zapojte fantazii a představte si daný předmět, jak vypadá, jaké zvuky vydává, jaký je to pocit mít ho v ruce a co se s ním všechno dá dělat.

Takto se učí mluvit malé děti. Uvedu příklad. Dítě se neučí slovo „jablko“. Místo toho dostane jablko od své maminky, vidí ho, ochutná ho, slyší zvuk, který to vydává, když se jablko krájí nebo když se do něj kousne… prostě vnímá ho všemi smysly a celý ten komplexní vjem si spojí se slovem, které mu maminka říká. Jablko. Mňam.

Zapojte tedy při učení fantazii a představivost. Představte si, co každé slovíčko znamená, představte si co nejživěji situace, ve kterých se používá.

My, v Zábavné angličtině, se snažíme v našich výukových materiálech používat zajímavé fotografie s emotivním nábojem, abychom vám pomohli si věc nebo situaci dobře představit a učit se tak nové věci rychleji a efektivněji.

Důvod #6: Angličtinu vlastně moc nepotřebujete

Někdy se lidé učí angličtinu, ale vlastně jí na nic moc nepotřebují. Nebo si nedovedou představit, k čemu všemu jim angličtina pomůže a nemají žádný dlouhodobý cíl.

Pokud angličtinu skutečně potřebujete, učení vám půjde mnohem snadněji. Čím je potřeba intenzivnější, tím snáze se k učení vybičujete a tím lépe vám půjde do hlavy.

Zapřemýšlejte tedy, k čemu je angličtina dobrá právě vám.

Chcete lepší práci a vyšší plat? Opravdu, dobrá znalost angličtiny vám pomůže sehnat si práci s platem vyšším až o 30% (o třetinu!). Nemluvím zde o přestěhování za prací do zahraničí, kde jsou platy na dvoj až trojnásobné úrovni. Na vyšších pozicích si už bez angličtiny často vůbec neškrtnete. Osobně jsem přesvědčen o tom, že špatná znalost jazyka mezi našimi lidmi je jednou z hlavních příčin, proč stále zaostáváme za tzv. „západem“.

Chcete cestovat a domluvit se? Nebo chcete mít přístup k celému anglickému internetu, k článkům, videím a názorům? Či chcete číst vaši oblíbenou knížku v originále?

Nebo všechno tohle dohromady? Zamyslete se a představte si, jaké to bude skvělé, až tuto metu překonáte. Až se stanete člověkem globálním a pro dobu 21. století přizpůsobeným. Potřebujete cíl a motivaci. Jen tak půjdete mílovými kroky kupředu a nebudete zaseknutí na místě bez viditelného pokroku, naštvaní na sebe i na svět.

Důvod #7: Spoléháte se pouze na jednu metodu učení

Velkou chybu v učení uděláte, pokud se učíte pouze z jednoho zdroje. Naučit se anglicky není snadné a k rychlejším pokrokům je potřeba se jazykem doslova obklopit.

Do učení zapojte více metod a více smyslů. Anglicky se nenaučíte, pokud budete pouze číst slova a gramatiku, a to ani v sebelepší učebnici.

Poslouchejte! Sledujte filmy či seriály nebo videa, rozhovory a podcasty o tématech, která vás baví, například na YouTube. Nenechte se odradit tím, že v počátcích toho moc nerozumíte. Poslouchejte i přesto, nasávejte jazyk, zvykejte si na něj. Malé děti také nejprve nerozumí ani slovo (a možná proto také pořád brečí, no jen si to představte!). Chce to čas a trpělivost a poslouchat, poslouchat, poslouchat. Budete mít radost z každého slova nebo fráze, kterému jste rozuměli, a časem vám to půjde mnohem lépe. Opakujte si nahlas to, co slyšíte a čemu jste rozuměli.

Petr ze Zábavné angličtiny

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

Zábavná angličtina: samostudium angličtiny v pohodlí domova
< Číst další články z kategorie
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz

Zábavná angličtina

Copyright 2022 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tvorba www stránek od BECORP studio