Milí zábavní angličtináři!
Na blogu Zábavné angličtiny jsme si v prvním prosincovém týdnu vysvětlili základní tázací zájmena (tj. tyto: what, where, when, which, who, whose, why, how ). Článek z minulého týdne najdete zde:

Základní tázací zájmena v angličtině

Teď nadešel ten správný čas podívat se na tzv. složená tázací zájmena, což jsou v podstatě základní tázací zájmena, obohacená o nějaké to příslovce, přídavné či podstatné jméno – takže např. How much? (= kolik – přičemž příslovce „much“ používáme u nepočitatelných podstatných jmen jako například „milk,“ „sugar,“ „flour,“ „water,“ „snow,“ „air“ atd.) nebo How many? (= kolik – „many“ používáme u počitatelných podstatných jmen, jako např. „apples,“ „books,“ „chairs“ atp.). Z tohoto soudku také byla naše dnešní první kvízová otázka a správnou odpověď i s vysvětlením si můžete zkontrolovat pod grafickým přehledem.

Při použití tázacího zájmena how a přídavného jména/příslovce vytvoříme např. tato složená tázací zájmena: How old?, How far?, How long?, How often? a další.

Další úžasná složená tázací zájmena jsou například tato: What or which type / kind (rozdíl mezi používáním tázacího zájmena what a which jsme si již vysvětlili v minulé infografice, ale i tentokrát ho zmiňujeme a najdete ho popsaný ve světle růžovém rámečku pod tabulkou).

Rozdíl ve významu také nastává při použití tázacího zájmena when a složeného tázacího zájmena what time.**

Vše výše uvedené najdete shrnuté v následujícím grafickém přehledu!

Složená tázací zájmena v angličtině

A jaké jsou správné odpovědi na naše dnešní kvízové otázky:

1. Zkuste vybrat správné tázací zájmeno tak, aby věta odpovídala překladu.

______________ money do you want me to lend you?
(Kolik peněz chceš, abych ti půjčil?)

a) How many
b) How much
c) What amount

Správná odpověď je za b) How much (kolik). Peníze jsou v angličtině nepočitatelné podstatné jméno, proto nemůžeme použít variantu a) How many, která sice také znamená kolik, ale používá se výhradně s počitatelnými PJ (How many apples, tables, chairs….) Variantu c) What amount bychom mohli použít, pokud by zde nechyběla předložka OF, která se k tomuto výrazu vždy váže – What amount of money do you want me to lend you? (Jaké množství peněz chceš, abych ti půjčil?)

2. Vyberte správné tázací zájmeno:

______________ do you go to the swimming pool?
(Jak často chodíš do bazénu?)

a) How long
b) How frequent
c) How often

Správná odpověď je c) How often (jak často). Překlad ostatních variant: a) How long – jak dlouho, b) How frequent – jak častý (frequent je přídavné jméno, z něho odvozené příslovce je „frequently“). Tyto varianty tedy použít nemůžeme.

Příjemnou zábavu při učení angličtiny na našem blogu Vám přeje:

Lektorka Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

samostudium angličtiny v pohodlí domova
< Číst další články z kategorie
Lenka, 16.12.2018
Kategorie: ANGLICKÁ GRAMATIKA
Štítky: Anglická zájmena,
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz

Zábavná angličtina

Copyright 2022 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tvorba www stránek od BECORP studio