Milí zábavní angličtináři! V listopadu jsme nakousli rozsáhlé téma zaměřené na tvoření otázek v angličtině a podrobně si vysvětlili tvoření zjišťovacích otázek (tzv. yes/no questions). Veškeré infografiky a otázky k procvičení této zajímavé oblasti anglické gramatiky najdete v listopadovém dílu našeho balíčku pro samouky.

Na začátku prosince jsme si vysvětlili, jaká máme v angličtině tázací zájmena (základní i složená) a že se kladou vždy na začátek tázací věty – např. What do you know?, How old are you?, When will you be here? atp. Těmto otázkám, které začínají tázacím zájmenem a nedá se na ně jednoznačně odpovědět ano či ne, říkáme doplňovací otázky. Já si jejich název pamatuji podle toho, že na ně potřebujeme „doplnit“ odpověď celou větou a ne jen „zjistit“ stanovisko ano/ne.

Doplňovací otázky v angličtině označujeme termínem Wh-questions, kde „Wh“ označuje všechna anglická tázací zájmena – většinou totiž začínají právě na tato dvě písmenka W a H. Máme např. tázací zájmeno „why“, „what“, „when“, „where“ a tak dále. A pak se mezi ně nějakou záhadou dostalo i tázací zájmeno „how,“ které sice na „wh“ nezačíná, ale také se díky němu můžeme dozvědět a „doplnit“ spoustu informací.

Pojďme se tedy teď po krátkém úvodu podívat na následující grafický přehled, který se zaměřuje na Wh-questions více do detailu. Podrobnější vysvětlení anglických otázek na předmět a otázek na podmět naleznete níže pod přehledem:

Anglické doplňovací otázky

Otázky na předmět:
Vezměme si prostou oznamovací větu: „Petr s někým mluví.“ – V angličtině je překlad věty: „Peter speaks to somebody.“ A teď trocha opakování z hodin Českého jazyka! :-) V této oznamovací větě máme podmět – Peter, přísudek – speaks a pak předmět – somebody. Když se chceme v angličtině zeptat, s kým to ten Peter jenom mluví, ptáme se na předmět. Podmět (tj. Peter) totiž známe. Koho ale ve větě neznáme? Neznáme záhadného Mr. Somebody (Pana „Někdo“), který právě s naším milým Peterem mluví. Je to prostě osoba nejasného původu a s nejasnými úmysly ohledně našeho kamaráda Petera. Ptáme se tedy: „S kým to Peter mluví?“ – anglicky „Who does Peter speak to?“

Rozebereme si teď podrobněji slovosled této tázací věty:

Po tázacím zájmenu „who“ následuje pomocné sloveso „does“ (protože významové sloveso „speak“ potřebujeme v otázce doplnit pomocným slovesem – více o tomto tématu najdete v listopadovém dílu naší elektronické učebnice s cvičebnicí v jednom).

Po pomocném slovesu následuje podmět – Peter, pak významové sloveso zbavené koncovky „-s“ – „speak“, kterou přebralo pomocné sloveso „does“ a na konci stojí předložka „to“. A proč tam ta předložka stojí jak kůl v plotě, když to v češtině takto neříkáme? :-) Vysvětlení tohoto gramatického jevu najdete v poznámce pod grafickým rozdělením otázek…

LEKTORSKÝ TIP: Svým studentům na hodinách doporučuji, aby se naučili pouze jednu příkladovou větu, kterou si jsou schopni vybavit kdykoliv (je tedy bezpečně uložená do dlouhodobé paměti). Všechny ostatní věty pak snadno odvodíte díky této jediné modelové! Jako jednoduchá příkladová věta může dobře posloužit právě naše výše zmiňovaná: Who does Peter speak to?

Otázky na podmět:
Zde vás uklidním, milí angličtináři. Otázky na podmět jsou velmi jednoduché, neobjevuje se v nich ani inverze (přehození podmětu a přísudku v otázce), ani pomocné sloveso. Ptáme se: „Kdo mluví s Peterem?“ Neznáme tedy podmět – záhadného Mr. Somebody, ale známe osobu, která s Mr. Somebody mluví. Známe tedy předmět, a to je náš „černý“ Peter! :-)

Z oznamovací věty: „Somebody speaks to Peter“, vytvoříme otázku na podmět: „Who speaks to Peter?“
Vidíte? Žádné přehození podmětu a přísudku, žádné pomocné sloveso, jen jsme vyměnili „somebody“ za tázací zájmeno „who“ a doplnili na konci věty otazník. Jak rádi říkáme my anglofilové, je to: „Easy peasy lemon squeezy!“ (tzn. Je to velmi jednoduché!)

Příklady dalších tázacích vět na podmět a jejich rozdíl oproti otázkám na předmět:

Somebody is in love with Peter. (Někdo miluje Petra.) – Who is in love with Peter? (Kdo miluje Petra?) – Otázka na podmět.
Ale!
Peter is in love with somebody. (Petr někoho miluje.) – Who is Peter in love with? (Koho Petr miluje?) – Otázka na předmět.

Someone will find you! (Někdo tě najde!) – Who will find you? (Kdo tě najde?) – Otázka na podmět.
Ale!
I will find someone! (Někoho najdu!) – Who will I find? (Koho najdu?) – Otázka na předmět.

(Pozn.: Rozdíl mezi používáním „somebody“ a „someone“: Oba výrazy jsou zaměnitelné, „someone“ se obecně používá více a jeho použití je formálnější.)

A nyní následují odpovědi na naše dnešní kvízové otázky:

1. Umíte se anglicky zeptat: „O kom to mluvíš?“ Vyberte správný překlad:

  1. Who do you speak about?
  2. Who do you speak to?
  3. Who speaks about you?
Who do you speak about?

Správná odpověď je a) Who do you speak about? (O kom to mluvíš?) Vysvětlení: Slovosled této otázky na předmět je pevně daný, viz výše: První je tázací zájmeno, po něm následuje pomocné sloveso, pak podmět – you, dále významové sloveso – speak, a na konci stojí předložka – about.

Překlad varianty b): S kým to mluvíš? (Jiná předložka na konci věty, která zásadně mění význam.)

Překlad varianty c): Kdo o tobě mluví? (Toto je otázka na podmět, nikoliv na předmět.)

2. Zkuste vytvořit doplňovací otázku se správným slovosledem tak, aby odpovídala překladu: „Na koho se smějí?“

  1. Who are they laughing at?
  2. At who are they laughing?
  3. Who they are laughing at?
Who are they laughing at?

Správná odpověď je za a) Who are they laughing at? (Na koho se smějí?). Začínáme tázacím zájmenem, potom následuje přehozený slovosled (první tvar slovesa to be pro průběhový čas a druhé osobní zájmeno, tedy předmět), pak následuje sloveso v průběhovém tvaru a úplně na konci předložka.

Ve variantě b) je předložka nesprávně umístěna na začátek věty (musí být na konci), ve variantě c) není prohozen podmět s přísudkem (tuto pozici bychom využili v oznamovací větě, ne v otázce).

Nyní jsem Vám představila, jak to tedy v té angličtině s doplňovacími otázkami na předmět a na podmět funguje. Další krok už je jen na vás – přečíst si tento (doufejme) zábavný a poučný článek v předvánočním čase, uložit si z něho něco do paměti a být zase, co se týče angličtiny, o chlup chytřejší!

Lenka, Zábavná angličtina

Líbil se Vám tento článek? Zanechte nám svůj komentář níže. Váš názor nás zajímá!

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

samostudium angličtiny v pohodlí domova
< Číst další články z kategorie
Lenka, 21.12.2018
Kategorie: ANGLICKÁ GRAMATIKA
Štítky: Anglické otázky,
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz

Zábavná angličtina

Copyright 2022 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tvorba www stránek od BECORP studio