Milí zábavní angličtináři! V listopadu jsme nakousli rozsáhlé téma zaměřené na tvoření otázek v angličtině a podrobně si vysvětlili tvoření zjišťovacích otázek (tzv. yes/no questions). Veškeré infografiky a otázky k procvičení této zajímavé oblasti anglické gramatiky najdete v listopadovém eMagu, který vyšel před pár dny, 15. prosince.
Na začátku prosince jsme si vysvětlili, jaká máme v angličtině tázací zájmena (základní i složená) a že se kladou vždy na začátek tázací věty – např. What do you know?, How old are you?, When will you be here? atp. Těmto otázkám, které začínají tázacím zájmenem a nedá se na ně jednoznačně odpovědět ano či ne, říkáme doplňovací otázky. Já si jejich název pamatuji podle toho, že na ně potřebujeme „doplnit“ odpověď celou větou a ne jen „zjistit“ stanovisko ano/ne. Doplňovací otázky v angličtině označujeme termínem Wh-questions, kde „Wh“ označuje všechna tázací zájmena – většinou totiž začínají právě na tato dvě písmenka W a H – máme např. tázací zájmeno „why“, „what“, „when“, „where“ a tak dále … a pak se mezi ně nějakou záhadou dostalo i tázací zájmeno „how,“ které sice na „wh“ nezačíná, ale také se díky němu můžeme dozvědět a „doplnit“ spoustu informací. Pojďme se tedy teď po krátkém úvodu podívat na následující infografiku, která se zaměřuje na Wh-questions z dalšího, hlubšího pohledu. Podrobnější vysvětlení anglických otázek na předmět a otázek na podmět naleznete níže pod infografikou:

wh-questions

Otázky na předmět:
Vezměme si prostou oznamovací větu: „Petr s někým mluví.“ – V angličtině je překlad věty: „Peter speaks to somebody.“ A teď trocha opakování z hodin Českého jazyka! :) V této oznamovací větě máme podmět – Peter, přísudek – speaks a pak předmět – somebody. Když se chceme v angličtině zeptat, s kým to ten Peter jenom mluví, ptáme se logicky na předmět. Podmět – Peter – totiž známe. Neznáme tu neučitou osobu, která v nás vzbuzuje zvědavost prvního řádu – toho záhadného Mr. Somebody (Pana Někoho :), který právě s naším milým Petrem mluví. Je to prostě osoba s nejasným původem a nejasnými úmysly ohledně našeho kamaráda Petra. Ptáme se tedy: „S kým to jen ten náš Petr mluví?“ – anglicky „Who does Peter speak to?“
Rozebereme si teď podrobněji slovosled této tázací věty:
Po tázacím zájmenu „who“ následuje pomocné sloveso „does“ (protože významové sloveso „speak“ není ani pomocným, ani způsobovým slovesem, ani slovesem „to be“, které může vystupovat jako pomocné i jako významové sloveso. – pozn. více v gramatickém úvodu do anglických otázek – viz eMag 11/2017). Po pomocném slovesu následuje podmět – „he“ – Peter , pak významové sloveso zbavené koncovky „-s“ – „speak“, kterou přebralo pomocné sloveso „does“ a na konci stojí předložka „to“. A proč tam probůh ta předložka stojí, když to v češtině takto neříkáme? Vysvětlení tohoto gramatického jevu najdete v poznámce pod grafickým rozdělením otázek! :)

Otázky na podmět:
Zde vás uklidním, milí angličtináři. Otázky na podmět jsou velmi jednoduché, neobjevuje se v nich ani inverze (přehození podmětu a přísudku v otázce), ani pomocné sloveso. Ptáme se: „Kdo mluví s Petrem?“ Neznáme tedy podmět – záhadného Mr. Somebody, ale známe osobu, která s Mr. Somebody mluví – známe předmět – to je náš černý Petr. :)

Z oznamovací věty: „Somebody speaks to Peter“, vytvoříme otázku na podmět: „Who speaks to Peter?“
Vidíte? Žádné přehození podmětu a přísudku (žádná inverze), žádné pomocné sloveso, jen jsme vyměnili „somebody“ za tázací zájmeno „who“ a doplnili na konci věty otazník. Jak rádi říkáme my anglofilové (a ne, vůbec se tím nechlubíme, prostě to berte jako slova podpory od těch, co už více vědí), je to: „Easy peasy lemon squeezy!“ (tzn. Je to velmi jednoduché!)

Příklady dalších tázacích vět na podmět a jejich rozdíl oproti otázkám na předmět:
Somebody is in love with Peter. (Někdo miluje Petra.) – Who is in love with Peter? (Kdo miluje Petra?) – Otázka na podmět
Ale!
Peter is in love with somebody. (Petr někoho miluje.) – Who is Peter in love with? (Koho Petr miluje?) – Otázka na předmět.

Someone will find you! (Někdo tě najde!) – Who will find you? (Kdo tě najde?) – Otázka na podmět.
Ale!
I will find someone! (Někoho najdu!) – Who will I find? (Koho najdu?) – Otázka na předmět.

(Pozn.: Rozdíl mezi používáním „somebody“ a „someone“: Oba výrazy jsou zaměnitelné, „someone“ se obecně používá více a jeho použití je formálnější.)

Nyní jsem Vám představila, jak to tedy v té angličtině s doplňovacími otázkami na předmět a na podmět funguje. Další krok už je jen na vás – přečíst si tento (doufejme) zábavný a poučný článek v předvánočním čase, uložit si z něho něco do paměti a být zase, co se týče angličtiny, o chlup chytřejší!

Lenka, Zábavná angličtina

Líbil se Vám tento článek? Zanechte nám svůj komentář níže. Váš názor nás zajímá!

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

samostudium angličtiny v pohodlí domova

OBJEDNAT BALÍČEK

< Číst další články z kategorie
Lenka, 20.12.2017
Kategorie: ANGLICKÁ GRAMATIKA
Štítky: Anglické otázky,
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina s.r.o.
Budilova 161/15, Jižní předměstí
Plzeň, 301 00
IČO: 059 70 377

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz
telefon:
+420 739 667 359

Zábavná angličtina

Copyright 2018 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Responzivní web & design - BECORP studio