Anglické závislé předložky

V měsíci listopadu jsme se na Zábavné angličtině zabývali vyjadřováním lidských emocí, pocitů a popisem lidských povahových rysů v angličtině. Asi jste si povšimli, že se často tyto výrazy objevují v ustálených předložkových vazbách. Pojďme si ty nejběžnější zrekapitulovat s pomocí přehledu, který jsem si pro Vás připravila:

Dependent prepositions

K této infografice jsme v průběhu dnešního dne na facebookové stránce uveřejnili opakovací kvízové otázky, na kterých jste měli šanci otestovat své znalosti! Zde jsou správné odpovědi:

Otázka č.1: Umíte anglicky vyjádřit, že se nemáte za co stydět?

She has nothing to be _____________ when she's not feeling well.
(Nemá se za co stydět, když se necítí dobře.)

  1. ashamed of
  2. ashamed about
  3. ashamed for

Správná odpověď je a) ashamed of – She has nothing to be ashamed of when… (Nemá se za co stydět, když…). Jediná správná podoba předložkové vazby ve větě je „to be ashamed of…“ Ostatní možnosti b) i c) nejsou správně.

Otázka č.2: Uměli byste anglicky říct, že jste na někoho náležitě pyšní? Vyberte správnou možnost.

I am so ____________ you. You have done such a good job.
(Jsem na Vás velmi pyšný. Odvedli jste tak dobrou práci.)

  1. haughty of
  2. proud on
  3. proud of

Správná odpověď je c) prouf of – I am so proud of you. (Jsem na Vás/tebe pyšný.) Možnost b) „proud on“ neexistuje a možnost a) také není správná, protože „haughty“ znamená povýšený/nafoukaný a ne „pyšný“ v kladném významu slova.

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Všechny frázové infografiky, zaměřené na emoce, pocity a povahu člověka, naleznete i s doprovodným záznamem výslovnosti v listopadovém čísle e-magazínu Zábavné angličtiny, které je k dispozici ke stažení na našem webu již od 15. prosince, a to v sekci pro registrované předplatitele.

eMag November

Obsah listopadového eMagu ke stažení zde

DOZVĚDĚT SE VÍCE

Najdete nás také na Facebooku

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

GoPay

Responzivní web & design - BECORP studio