V dnešní lekci se podíváme na anglické dny v týdnu a původ slov, která se pro pojmenování jednotlivých dnů používají.
Začínáme v pondělí nebo v neděli?
Podle mezinárodního standardu ISO 8601 je pondělí prvním dnem v týdnu. Následuje úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota a neděle. V některých zemích, například ve Velké Británii, Spojených Státech, Kanadě nebo Austrálii je však za první den v týdnu považována neděle.
Pojmenované po známých nebeských tělesech
Původ sedmidenního týdne můžeme nalézt až v Babylóně, kde bylo každému dni přiřazeno jméno jednoho nebeského tělesa (Slunce, Měsíc, Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn – pozn. Uran, Neptun či Pluto nebyly v té době známé).
Těchto sedm dní si později jiné kultury přejmenovávali podle svých planetárních bohů. Do Anglie se dostaly společně s Římany, kteří k nim měli přiřazené své bohy (podle kterých máme planety pojmenované dodnes).
Anglický jazyk si ponechal názvy u neděle (Sunday – the day of the sun), pondělí (Monday – the day of the moon) a soboty (Saturday – Saturn's day). Ostatní dny byly nahrazeny norským či germánským ekvivalentem původního římského boha: Mars → Tew (Tyr), Jupiter → Odin, Mercury → Thor, Venus → Frigg.
Z původních 7 známých nebeských těles v Babylóně se tedy stali bohové římští a poté bohové severští. Anglické názvy dní tak tvoří zajímavý mišmaš, který se po dobu několika tisíců let přebírání z jedné kultury do druhé vytvořil.
Tak, dost bylo povídání, nyní se podívejte na připravený přehled sedmi dní v týdnu.
Zjišťujete i vy, že bez angličtiny jaksi zaostáváte? Dnes je díky Internetu naštěstí možné angličtinu zvládnout mnohem rychleji, než tomu bylo dříve, a ani vás studium nebude stát veliké peníze.