Proč se písmeno W nazývá v angličtině "double U"?

Obrázek

Proč se písmeno W v angličtině nazývá "double U“ tedy „dvojité U“ a ne dvojité V jako v češtině a dalších jazycích?"

Jméno 23. písmene anglické abecedy je „double U“, protože se tak i původně psalo. Starověká římská abeceda neměla znak, kterým by mohla zapsat zvuk vyslovovaný lidmi, kteří tehdy žili v Anglii, kterou Římané dobyli. Když byla v Anglii poprvé použita latinka, bylo nutné vymyslet symbol, který by reprezentoval tento zvuk.

Nejprve se začalo s používáním dvou u vedle sebe, tedy uu a odtud pramení název písmene double U.

Znak uu byl v 8. století nahrazen jiným symbolem z runové abecedy, který se nazýval wyn. V 11. století se však znak uu znovu začal používat Normany a to ve spojené formě, jako w.

Přes všechny tyto změny se však znaku nikdy nepřestalo říkat „double U“.

To je všechno moc hezké a taky moc složité! Proč je to tedy v Anglii „dabl jů“, šlo by to vysvětlit jednodušeji?

Ano, šlo by to ještě o něco jednodušeji. Jak říkáme my v Čechách, zvyk je železná košile :) Název písmene se natolik uchytil, že i přes změnu v jeho tvaru mu lidé ve Velké Británii nikdy nepřestali říkat jeho původním názvem :)

O Zábavné angličtině

Facebookovou stránku Zábavná angličtina provozujeme již více než rok a k dnešnímu datu učíme již přes 30 000 lidí. Každý den publikujeme několik příspěvků, ve kterých se snažíme lidi učit anglicky zábavně, jednoduše, strukturovaně, zkrátka bez zbytečného násilí, které je v našem vzdělávacím systému dodnes patrné. Víme, jak je někdy těžké se k učení rozhoupat a vytrvat v něm, proto je skvělé, že Facebook Vám angličtinu každý den připomene a naservíruje až pod nos tím, že se objeví náš nový příspěvek na Vaší zdi.

Jak si možná někteří z Vás již všimli, naši facebookovou stránku jsme nedávno posunuli na „vyšší level“. Vyslyšeli jsme tak opakující se přání našich fanoušků, kteří toužili angličtinu nejen vidět, ale i slyšet. V našem audio e-magazínu tak můžete najít všechny naše facebookové příspěvky hezky pohromadě a k tomu je většina z nich doplněna audiem se třemi různými hlasy s britským přízvukem.

Přejeme Vám, aby pro Vás učení angličtiny už nikdy nebylo nudnou povinností, ale vždy jen zábavou!:)

DOZVĚDĚT SE VÍCE

Najdete nás také na Facebooku

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

GoPay

Responzivní web & design - BECORP studio