Jméno 23. písmene anglické abecedy je „double U“, protože se tak i původně psalo. Starověká římská abeceda neměla znak, kterým by mohla zapsat zvuk vyslovovaný lidmi, kteří tehdy žili v Anglii, kterou Římané dobyli. Když byla v Anglii poprvé použita latinka, bylo nutné vymyslet symbol, který by reprezentoval tento zvuk.

Nejprve se začalo s používáním dvou u vedle sebe, tedy uu a odtud pramení název písmene double U.

Znak uu byl v 8. století nahrazen jiným symbolem z runové abecedy, který se nazýval wyn. V 11. století se však znak uu znovu začal používat Normany a to ve spojené formě, jako w.

Přes všechny tyto změny se však znaku nikdy nepřestalo říkat „double U“.

To je všechno moc hezké a taky moc složité! Proč je to tedy v Anglii „dabl jů“, šlo by to vysvětlit jednodušeji?

Ano, šlo by to ještě o něco jednodušeji. Jak říkáme my v Čechách, zvyk je železná košile :) Název písmene se natolik uchytil, že i přes změnu v jeho tvaru mu lidé ve Velké Británii nikdy nepřestali říkat jeho původním názvem :)

Petr ze Zábavné angličtiny

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si přehledy vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

Zábavná angličtina: samostudium angličtiny v pohodlí domova
< Číst další články z kategorie
Petr, 19.6.2017
Kategorie: ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA ANGLIČTINY
Štítky: Anglická abeceda,
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz

Zábavná angličtina

Copyright 2022 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tvorba www stránek od BECORP studio