Jak psát datum v angličtině

V angličtině máme mnoho způsobů, jak psát datum. Největší rozdíly, které způsobují nemalé problémy v komunikaci, najdeme mezi britskou a americkou angličtinou. Britové používají řazení stejné, jako my, tedy DEN-MĚSÍC-ROK. Američané ale dávají měsíc na první místo a den až na druhé. A problém je na světě.

Někdy je to jasné, když například uvidíme datum ve formátu 3/28/2018, je nám jasné, že na prvním místě je měsíc a na druhém místě den. Co když ale vidíme datum ve formátu 3/10/2018. Je to třetího října nebo desátého března? Napomoci vám může informace, zda datum napsal Američan nebo Brit. Pokud si ale nejste jistí a správnost datumu je důležitá pro to, co právě děláte, zeptejte se!

DD-MM-YYYY

Někdy se můžete setkat s formátem, který využívá písmena D,M a Y (v češtině R místo Y). Znamená to, v jakém formátu je datum uvedený, nebo v jakém formátu máte datum uvést vy a výrazně to pomáhá zbavit se problému s různým řazením.

D je tedy Day, den. Dvě D znamenají, že máte napsat den dvěma čísly, tedy například 03 jako třetího nebo 18 jako osmnáctého. M je pak Month (měsíc) a Y je Year (rok). Platí zde stejná logika co do počtu číslic.

Formát DD-MM-YY tedy zapíšeme tak, že jak den, tak měsíc, tak i rok zapíšeme dvěma čísly. 16–01–18

Datum ve formátu DD-MM-YYYY bychom zapsali jako 16–01–2018.

Americké MM-DD-YYYY bychom zapsali jako 01–16–2018.

Numerické zápisy často pro oddělení dnů, měsíců a roků používají tečku (.), pomlčku (-) nebo lomítko (/).

Nyní se podívejte do tabulky na některé způsoby, jak se datum může psát. První varianta zároveň naznačuje, jak se datum vyslovuje.

Petr, Zábavná angličtina

Obrázek

Všechny příspěvky najdete pohromadě v našem elektronickém magazínu. Můžete si ho prohlížet na počítači, mobilu či tabletu. Příspěvky jsou procvičovány pomocí otázkových kvízů se zajímavými fotografiemi, jejichž řešení si můžete pustit přímo na dané stránce! Angličtinu tak budete nasávat nejen prostřednictvím obrazu a slovíček zapojených v celých větách (tzn. v kontextu a smysluplně), ale i pomocí zvuku a vašeho sluchu. Čím více smyslů při učení zapojíte, tím se Vám bude angličtina do paměti ukládat snadněji! Vyzkoušejte tento efektivní způsob učení s námi a našimi výukovými materiály.

Přečtete si pár slov o naší výukové metodě nebo o tom, jaké jsou výhody ozvučeného e-magazínu a jak se s ním můžete učit anglicky v pohodlí domova!


O naší výukové metodě / Tipy a triky s eMagem"

Najdete nás také na Facebooku

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

GoPay

Responzivní web & design - BECORP studio