Milí zábavní angličtináři!
V dnešní blogové minilekci se seznámíme s anglickými párovými podstatnými jmény, která představují již třetí část naší gramatické série: „Je to v angličtině jednotné nebo množné číslo?“

Párová podstatná jména jsou podstatná jména, která v angličtině popisují věci vyskytující se zpravidla ve dvou částech, tj. v páru. Často jsou to slovíčka oděvní nebo nářaďová. :-)
Tato slova se v angličtině chovají úplně stejně jako v češtině, kdy nemůžeme říct „Tato kalhota je drahá“ , ale „Tyto kalhoty jsou drahé“ (ang. These trousers are expensive.) Takže i když mluvíme i jen o jedné jediné věci, používáme podstatné jméno ve tvaru množného čísla (tvar pro jednotné číslo angličtina pro párové podstatné jméno nemá – one trouser neexistuje) a tvar slovesa pro množné číslo, jako kdybychom mluvili o více věcech, ne jen o jedné.
(Pozn.: V tom je základní rozdíl oproti anglickým pomnožným podstatným jménům, které jsme si probrali v minulé blogové minilekci. U nich můžememe v závislosti na kontextu mluvit o jedné věci a tvar slovesa bude pro jednotné číslo podstatného jména (This particular headquarters is located on the south. – Toto konkrétní sídlo společnosti je umístěno na jihu.)

Takže krátce shrnuto: V angličtině tato podstatná jména označujeme jako párová podstatná jména, ale chovají se úplně stejně jako česká pomnožná podstatná jména!

Pokud chceme říci, že máme jeden kus, dva kusy, tři kusy této věci, používáme specifické slovní spojení: one pair of…, two pairs of…, three pairs of …
Pokud tedy chceme například říci, že máme jedny, dvoje, troje kraťasy, řekneme to takto:
I have got one pair of shorts, two pairs of shorts, three pairs of shorts… (Špatně: I have got one shorts, two shorts, three shorts…)
Ještě patrnější je to u slovíčka brýle (ang. glasses). Glasses jsou totiž také „sklenice/skleničky.“ Když řekneme I have got three glasses, znamená to, že máme tři skleničky, ne troje brýle. To bychom totiž řekli, jak už jistě dobře tušíte, takto: I have got three pairs of glasses. (To je také správná odpověď na dnešní kvízovou otázku na FB stránce!)

Přečtěte si prosím následující souhrn, kde je všechno výše uvedené v kostce shrnuto:

Anglická párová podstatná jména

Mějte se hezky a já i Petr se na vás těšíme u dalšího blogového příspěvku!

Lektorka Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

Zábavná angličtina: samostudium angličtiny v pohodlí domova
< Číst další články z kategorie
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz

Zábavná angličtina

Copyright 2022 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tvorba www stránek od BECORP studio