Použití výrazů SOME, ANY a NO ve větách

Milí zábavní angličtináři!

V první březnové gramatické minilekci si představíme zajímavou část anglické gramatiky. Jedná se o neurčité výrazy some, any a no, jejichž použití v různých typech vět se nám, Čechům, obzvláště plete. Je to způsobeno především tím, že překlad těchto výrazů je shodný (tj. „nějaký“ nebo „žádný“), ale někdy se používá neurčité zájmeno any, někdy some, a nebo dokonce zápor no.

V tomto blogovém článku si představíme první možné použití anglických neurčitých zájmen some a any. Podívejte se, prosím, na následující přehled:

Výrazy some, any a no v angličtině

Zpravidla se tedy s neurčitým zájmenem some ve významu „nějaký, nějaká, nějaké“ setkáme v kladných anglických oznamovacích větách, kdy ho klademe před nepočitatelná podstatná jména (some water, air, milk, sugar, accommodation, information, love apod.) nebo před počitatelná podstatná jména v množném čísle (some students, people, dogs and cats … ). Když chceme říct „nějaký“ student, člověk, pes nebo kočka, použijeme neurčitý člen a/an (a student, a person, a dog and a cat…). Zde se some nepoužívá, ale existují i výjimky z tohoto pravidla. Toto je část po pokročilejší studenty, takže začátečníci a mírně pokročilí mohou pokračovat ve čtení o odstavec níže pod fotkou, kde si vysvětlíme použití any:

Rozšíření pro pokročilé studenty:
Někdy se můžeme setkat se some i před počitatelným PJ v jednotném čísle. Jsou to případy, kdy zdůrazňujeme skutečnost, že se jedná o něco nespecifického, neurčitého, co nás vlastně vůbec nezajímá, jen konstatujeme zjevné: Např. ve větě – There is some cat on the roof. V této větě some cat zdůrazňuje nějakou, cizí, blíže nespecifikovanou kočku, která v nás nevzbuzuje žádná emoce, vlastně nás ani trochu nezajímá. Jen konstatujeme, že na té střeše je.
Druhý význam some před počitatelným PJ v j.č. demonstruje tato věta: I met some man. V tomto významu some man je muž, který je pro nás velmi atraktivní, muž s velkým M. Pomocí some zdůrazňujeme jeho kvality a tuto větu bychom tak volně přeložili jako: Potkala jsem opravdu zajímavého muže, byl to kus, naprostý alfa-samec. :-)

University students

A teď k neurčitému zájmenu any ve významu „nějaký, nějaká, nějaké.“ Běžně se s „any“ setkáme v otázkách, kladných i záporných. Typicky: Is there any milk in the fridge? (Je v lednici nějaké mléko?) nebo Are/Aren't there any students in the class? (Jsou ve třídě nějací studenti?/ Nejsou ve třídě nějací studenti?) Ale i zde pozor! Pokud je otázka míněna současně jako nabídka nebo žádost, používáme some. – Would you like some coffee? (Nechtěl/a byste kávu?), How about some music to dance? (A co pustit si nějakou muziku, abychom si mohli zatančit?) Takže, jedná se sice o otázku, ale any zde nevidíme. Je lepší si tyto fráze dobře zapamatovat, protože se velmi často používají a přítomnost some se v nich nedá logicky zdůvodnit.

Tímto bych zakončila první část naší blogové minilekce věnované neurčitým zájmenům some, any and no. Příště se podíváme na jejich použití v dalších typech vět.

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Tento gramatický přehled najdete i s ozvučenými kvízovými otázkami v březnovém souhrnu příspěvků Zábavné angličtiny, kterému říkáme zjednodušeně anglickou zkratkou „eMag“ – tedy elektronický magazín. Březnový eMag bude k dispozici ke stažení na našem webu v sekci pro registrované předplatitele od poloviny dubna.

Pokud jste ještě neměli možnost seznámit se s našimi anglickými výukovými materiály, na tomto místě na našem webu – ozvučený elektronický magazín – se dozvíte odpovědi na nejčastější otázky, které si jistě kladete (- Co je to ten eMag? – Kolik to proboha stojí? – K čemu je to jako dobré? – Pomůžeme mi to vůbec v něčem?… :))

DOZVĚDĚT SE VÍCE

Najdete nás také na Facebooku

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

GoPay

Responzivní web & design - BECORP studio