Milí zábavní angličtináři!

V angličtině existuje řada podstatných jmen, jejichž množné číslo lze jednoduše vytvořit připojením koncovky -s nebo -es na konec tvaru pro jednotné číslo, např.: an hour – two hours, one glass – two glasses.

Podstatná jména, která jsou předmětem této blogové minilekce, patří do druhé, méně početné skupiny. Pro tu je typické, že tvoří množné číslo nepravidelně a v angličtině je označujeme termínem Irregular Plural Nouns.

Podívejme se společně na ta nejběžnější v následujícím přehledu:

Nepravidelné množné číslo PJ v angličtině

Co se týče prvního slovíčka brother – brethren, toto množné číslo se vztahuje pouze na tzv. řádové bratry nebo bratry v bratrstvu. Pokud máme na mysli normální bratry – sourozence, používáme standardní tvar pro množné číslo (připojením přípony -s na konec tvaru pro jednotné číslo) brother – brothers.

Pod tabulkou jste si mohli přečíst i o dalších skupinách podstatných jmen, jejichž množné číslo je více či méně nepravidelné:

Řadíme sem, mimo jiné, také podstatná jména, která mají shodný tvar pro jednotné a množné číslo (fish, sheep a další) i ta, která vytvářejí jen tvar pro množné číslo (typicky: means, data atp.).

U skupiny končící na -f(e) existují výjimky z tohoto pravidla: např. slovíčka cliff – cliffs (převis, sráz, útes – převisy, srázy, útesy), reef – reefs (útes – útesy), giraffe – giraffes (žirafa – žirafy), chief – chiefs (vedoucí – vedoucí) očividně tvoří množné číslo pravidelně připojením -s, nikoli připojením koncovky -ves!

A to je pro dnešek ode mne vše. Mějte se hezky a já i Petr se na vás těšíme u dalšího blogového příspěvku!

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

Zábavná angličtina: samostudium angličtiny v pohodlí domova
< Číst další články z kategorie
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz

Zábavná angličtina

Copyright 2022 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tvorba www stránek od BECORP studio