Po celé září se budeme na našem blogu zabývat anglickými podmínkovými větami, které také někdy označujeme termínem kondicionály. Postupně si stručně, jasně a přehledně představíme všechny čtyři existující typy – od nultého až po „silně nepravděpodobný“ třetí kondicionál! :-)

Co jsou to vlastně anglické kondicionály?
Jsou to všechna anglická souvětí, ve kterých najdeme spojku IF ve vedlejší větě. A právě podle toho, jaký čas (nebo podmiňovací způsob) použijeme ve větě vedlejší a hlavní, dělíme kondicionály na nulný, první, druhý a třetí.
Teď vás nechci předem děsit, jen doplnit výčet kondicionálů pro pokročilejší studenty, ale v angličtině se můžeme setkat i s tzv. smíšenými kondicionály, kde už ta jednoduchá základní pravidla zas až tak dokonale neplatí :-) My se ale tímto nenecháme dnes rozhodit a posvítíme si na ten nejjednodušší druh, na oblíbený nultý kondicionál.

S pomocí nultého kondicionálu v angličtině vyjadřujeme „co děláme, když…,“ tedy:

a) obecně platné pravdy a fakta (Když se večer přejím, nespí se mi dobře.)
b) vědecké zákonitosti (Vždy když padá jablko ze stromu, padá směrem dolů.)

Proč je nulný kondicionál nejjednodušší?
Co je asi pro vás, začínají a mírně pokročilé studenty angličtiny, ze všeho nejdůležitější a bude se vám to i dobře pamatovat, je skutečnost, že v obou větách je čas přítomný – jak v angličtině, tak i v češtině. To z něj dělá nejméně komplikovanou podmínkovou větu v angličtině vůbec! :-)

Podívejme se teď společně na následující infografiku s jednoduchou příkladovou větou, která obsahuje i zápor:

nultý kondicionál v angličtině

Jste zvědaví, jaké jsou správné odpovědi na dnešní kvízové otázky, které jsme si pro vás připravili na FB stránce Zábavné angličtiny? Zde si je můžete zkontrolovat a pod nimi si přečíst i stručné vysvětlení, proč to tak v angličtině funguje:

Otázka č. 1: Zkuste vybrat správnou kombinaci sloves pro tuto větu v nultém kondicionálu:

If I ________ a spider I _________ scared and run away.

(Kdykoliv zahlédnu pavouka, vyděsím se a běžím pryč.)

  1. spotted – would get
  2. spot – get
  3. spot – will get

Správná odpověď je b) spot – get. V nultém kondicionálu se v obou větách používá přítomný čas. V tomto případě se jedná o obecně platnou pravdu.
Varianta c) spot – will get je zaměřena na budoucnost, jednalo by se tedy o první kondicionál. Překlad věty by byl tento: „Jestli zahlédnu pavouka, vyděsím se a poběžím pryč.“
Možnost a) spotted – would get – překlad by byl tento: „Kdybych zahlédl pavouka, vyděsil bych se a běžel pryč.“ Jednalo by se tedy o druhý kondicionál, ne nultý.

Otázka č. 2: Vyberte správnou kombinaci sloves!

If it __________ outside I __________ on the couch and read a book.
(Vždy když venku prší, ležím na pohovce a čtu si knížku.)

  1. rains – lie
  2. rain – lie
  3. rain – will lie

Správná odpověď je a) rains – lie, protože první sloveso musí mít formu přítomného času pro třetí osobu jednotného čísla, druhé sloveso má také formu přítomného času.
Možnost b) „rain – lie“ je špatně, protože u prvního slovesa chybí přípona „s“ pro 3. osobu j.č.
Možnost c) „rain – will lie“ není dobře, protože u prvního slovesa chybí přípona „s“ a druhé sloveso má formu budoucího času. Překlad věty pro kombinaci sloves rains – will lie: If it rains outside I will lie on the couch and read a book, je tento: „Jestli(že) bude venku pršet, budu ležet na pohovce a číst si knížku.“ Jednalo by se tedy o první, nikoliv nultý kondicionál.

Na první kondicionál si budete muset počkat do příští neděle! :-)

Pokud se vám tento článek líbil, podělte se o svoje dojmy dole v komentářích. Budu se těšit na vaše reakce!

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

samostudium angličtiny v pohodlí domova
< Číst další články z kategorie
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz

Zábavná angličtina

Copyright 2022 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tvorba www stránek od BECORP studio