Nultý kondicionál v angličtině

V měsíci září jsme se v gramatické sekci zabývali i anglickými podmínkovými větami – tzv. kondicionály. Jsou to ty anglické věty, které obsahují spojku if. V celé gramatické sérii jsme si probrali stručně, jasně a přehledně na jednoduchých infografikách všechny čtyři existující typy od nultého až po „silně nepravděpodobný“ třetí kondicionál! :)
Nyní nás tedy čeká opakování nultého kondicionálu, s jehož pomocí vyjadřujeme „co děláme, když…“, tedy obecné pravdy, fakta a vědecké zákonitosti. Pamatovat si zde musíme hlavně to, že v obou větách je čas přítomný – jak v angličtině, tak v češtině!

zero conditional

Správné odpovědi na dnešní kvízové otázky na FB stránce Zábavné angličtiny:

Otázka č. 1: Vyberte správnou kombinaci sloves!

If it __________ outside I __________ on the couch and read a book.
(Vždy když prší, ležím na pohovce a čtu si knížku.)

  1. rains – lie
  2. rain – lie
  3. rain – will lie

Správná odpověď je a) rains – lie, protože první sloveso musí mít formu přítomného času pro třetí osobu jednotného čísla, druhé sloveso má také formu přítomného času. Možnost b) „rain – lie“ je špatně, protože u prvního slovesa chybí přípona „s“ pro 3. osobu. Možnost c) „rain – will lie“ není dobře, protože u prvního slovesa chybí přípona „s“ a druhé sloveso má formu budoucího času, což také není dobře.

Otázka č. 2: Zkuste vybrat správnou kombinaci sloves pro tuto větu v nultém kondicionálu.

If I ________ a spider I _________ scared and run away.
(Kdykoliv zahlédnu pavouka, vyděsím se a běžím pryč.)

  1. spotted – would get
  2. spot – get
  3. spot – will get

Správná odpověď je b) spot – get. V nultém kondicionálu se v obou větách používá přítomný čas. Jedná se zde o obecně platnou pravdu. Varianta c) spot – will get je zaměřena na budoucnost, tedy co se teprve stane, když uvidím pavouka. Možnost a) spotted – would get – překlad by byl tento: „Kdybych zahlédl pavouka, vyděsil bych se a běžel pryč.“ – tj. druhý kondicionál ne nultý.

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Tato úvodní infografika je součástí několikadílné gramatické série zaměřené na anglické podmínkové věty a jejich použití v reálných situacích. Všechny díly série naleznete pěkně pohromadě v zářijovém čísle e-magazínu Zábavné angličtiny, které je k dispozici ke stažení na našem webu v sekci pro registrované předplatitele.

eMag September

Obsah zářijového čísla e-magazínu ke stažení zde

DOZVĚDĚT SE VÍCE

Najdete nás také na Facebooku

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

GoPay

Responzivní web & design - BECORP studio