Milí zábavní angličtináři!

Dnes je čtvrtek a to znamená, že si na blogu Zábavné angličtiny opět vysvětlíme nějaké zajímavé gramatické téma!
A co tedy bude na programu dnes? Nic jednoduššího než přivlastňovací pád v angličtině!

Už jste si určitě všimli, že angličtina si doslova libuje v apostrofech. To je ta magická čárka nahoře za slovy, která se sem tam v anglických větách objeví a dává nám tušit nějakou záludnost! :-)

Často se s apostrofem pojí stažený tvar. Takže místo aby Američan nebo Brit o nějaké krásné Češce napsal nebo řekl, cituji: „She is beautiful,“ nebo „She has got such long legs,“ řekne nebo napíše „She's beautiful,“ nebo „She's got such long legs.“ Často se staženými tvary setkáme i v případě předpřítomného času. Prostě času je málo, tak proč to složitě popisovat, když to jde ve zkratce: He has never been there before. – He's never been there before.

A pak tu máme případ, kdy ten apostrof následovaný písmenkem s neznamená zkrácené a schované has nebo is, ale prostě to, že je něco něčí. Že zkrátka něco nějaké osobě nebo zvířeti patří a ta si to nárokuje jako své vlastnictví. Např.: my father's car nebo my dog's bone.

A jak je to s přivlastňováním více osob? Pokud je množné číslo podstatného jména pravidelné (tzn. končí na -s), tak už za něj další s neklademe, ale vystačíme si jen s apostrofem: a fathers' day (den otců), a dogs' exercise area (psí cvičiště). Pokud se však jedná o nepravidelné množné číslo (viz gramatický příspěvek minulý čtvrtek – nepravidelné množné číslo v angličtině), apostrof + s přidáváme: children's room, people's choice atd.

A jak je to s vlastnostmi věcí kolem nás? Také používáme apostrof + s? Tak tam je to, milí zábavní angličtináři, ve většině případů jinak! Použijeme totiž předložku of: a colour of my car (ne my car's colour), the smell of this rose (ne this rose's smell) atp.

Pro pokročilejší studenty angličtiny jsme v infografice nezapomněli uvést, jak je to s přivlastňováním více osob a věcí najednou. Odpověď najdete v posledním, světle modrém obdélníku.

Přivlastňovací pád v angličtině

A to je pro dnešek ode mne vše. Mějte se hezky a já i Petr se na vás těšíme u dalšího blogového příspěvku!

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

samostudium angličtiny v pohodlí domova

OBJEDNAT BALÍČEK

< Číst další články z kategorie
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina s.r.o.
Budilova 161/15, Jižní předměstí
Plzeň, 301 00
IČO: 059 70 377

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz
telefon:
+420 739 667 359

Zábavná angličtina

Copyright 2019 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Responzivní web & design od
BECORP studio