Milí zábavní angličtináři!

Dnes je neděle a to znamená, že si na blogu Zábavné angličtiny opět vysvětlíme nějaké zajímavé gramatické téma!
A co tedy bude na programu dnes? Nic jednoduššího než přivlastňovací pád v angličtině!

Už jste si určitě všimli, že angličtina si doslova libuje v apostrofech. To je ta magická čárka nahoře za slovy, která se sem tam v anglických větách objeví a dává nám tušit nějakou záludnost! :-)

Často se s apostrofem pojí stažený tvar. Takže místo aby Američan nebo Brit o nějaké krásné Češce napsal nebo řekl, cituji: „She is beautiful,“ nebo „She has got such long legs,“ řekne nebo napíše „She's beautiful,“ nebo „She's got such long legs.“ Často se staženými tvary setkáme i v případě předpřítomného času. Prostě času je málo, tak proč to složitě popisovat, když to jde ve zkratce: He has never been there before. – He's never been there before.

A pak tu máme případ, kdy ten apostrof následovaný písmenkem s neznamená zkrácené a schované has nebo is, ale prostě to, že je něco něčí. Že zkrátka něco nějaké osobě nebo zvířeti patří a ta si to nárokuje jako své vlastnictví. Např.: my father's car nebo my dog's bone.

A jak je to s přivlastňováním více osob? Pokud je množné číslo podstatného jména pravidelné (tzn. končí na -s), tak už za něj další s neklademe, ale vystačíme si jen s apostrofem: a fathers' day (den otců), a dogs' exercise area (psí cvičiště). Pokud se však jedná o nepravidelné množné číslo (viz gramatický příspěvek – nepravidelné množné číslo v angličtině), apostrof + s přidáváme: children's room, people's choice atd.

A jak je to s vlastnostmi věcí kolem nás? Také používáme apostrof + s? Tak tam je to, milí zábavní angličtináři, ve většině případů jinak! Použijeme totiž předložku of: a colour of my car (ne my car's colour), the smell of this rose (ne this rose's smell) atp.

Pro pokročilejší studenty angličtiny jsme v infografice nezapomněli uvést, jak je to s přivlastňováním více osob a věcí najednou. Odpověď najdete v posledním, světle modrém obdélníku.

Správné odpovědi na naše otázky ze soboty a neděle jsou tedy následující:

I like the colour of her eyes and her smile.
(Líbí se mi barva jejích očí a její úsměv.)

  1. the colour of her eyes
  2. her eye's colour
  3. her eyes' colour

This is the husband of Mr. Becket's assistant.
(Toto je manžel asistentky pana Becketa.)

  1. This is the husband of assistant's Mr. Becket.
  2. This is the husband of Mr. Becket's secretary.
  3. This is Mr. Becket's assistant's husband.
Přivlastňovací pád v angličtině

A to je pro dnešek ode mne vše. Mějte se hezky a já i Petr se na vás těšíme u dalšího blogového příspěvku!

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

samostudium angličtiny v pohodlí domova
< Číst další články z kategorie
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz

Zábavná angličtina

Copyright 2022 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tvorba www stránek od BECORP studio