I dnes se budeme na blogu Zábavné angličtiny zabývat anglickými podmínkovými větami, které také někdy označujeme termínem kondicionály. Postupně si stručně, jasně a přehledně představíme všechny čtyři existující typy – od nultého až po „silně nepravděpodobný“ třetí kondicionál! :-)

A teď trochu opáčka z minula! :-)
Zkuste si sami odpovědět na otázku, co jsou to anglické kondicionály a kolik jich známe?

Vaše odpověď by mohla znít nějak takto:
Jsou to všechna anglická souvětí, ve kterých najdeme spojku IF ve vedlejší větě. A právě podle toho, jaký čas (nebo podmiňovací způsob) použijeme ve větě vedlejší a hlavní, dělíme kondicionály na nulný, první, druhý a třetí.

V minulém blogovém článku jsme si vysvětlili tzv. nultý kondicionál. Článek naleznete zde:
Co je to nultý kondicionál a jak se tvoří?

V dnešním blogovém článku se zaměříme na první kondicionál. S pomocí prvního kondicionálu v angličtině vyjadřujeme „co budeme dělat, jestli(že)…,“ tedy budoucí podmínku s následkem, který se vysokou pravděpodobností také v budoucnu uskuteční (Jestliže se večer přejím, nebude se mi spát dobře. Klasika :-))

Proč nás první kondicionál občas dokáže potrápit?
Musíme si prostě zapamatovat, že ačkoliv v češtině máme v obou větách budoucí čas, v angličtině je ve větě vedlejší (což je ta věta, která obsahuje IF) čas přítomný. Ve větě hlavní je pak zcela logicky čas budoucí, protože se v budoucnosti pohybujeme.

Podívejme se teď společně na následující infografiku s jednoduchou příkladovou větou, která obsahuje i zápor:

první kondicionál v angličtině

Jste zvědaví, jaké jsou správné odpovědi na kvízové otázky, které jsme si pro vás tento týden od čtvrtka do soboty připravili na FB stránce Zábavné angličtiny? Zde si je můžete zkontrolovat a pod nimi si přečíst i stručné vysvětlení, proč to tak v angličtině funguje:

Otázka č. 1: Vyberte správné tvary sloves pro podmínkovou větu tak, aby odpovídala překladu.

If we _________ John to the party, he ____________ a lot of friends with him.
(Jestliže pozveme Johna na večírek, přivede si s sebou spoustu kamarádů.)

  1. invite – brings
  2. invited – would bring
  3. invite – will bring
A lot of friends of John

Správná odpověď je c) invite – will bring. Věta přesně vystihuje podmínku, za které se daná situace s vysokou pravděpodobností v budoucnu uskuteční (co se stane, jestliže pozveme Johna na party). Ostatní možnosti proto nejsou správné. Varianta a) přestavuje nultý kondicionál (Vždycky když zveme Johna na party, přivede si sebou spoustu kamarádů.) Varianta b) vyjadřuje druhý kondicionál, který si představíme v dalším článku (Kdybychom pozvali Johna na party, přivedl by si sebou spoustu kamarádů.)

Otázka č. 2: Vyberte správné tvary sloves pro podmínkovou větu tak, aby odpovídala překladu:

If you ________ to leave your house for longer time, you _________ find someone to feed your fish.
(Jestli máš v plánu odjet z domu na delší dobu, budeš muset najít někoho, kdo ti bude krmit rybičky.)

  1. planned – would have to
  2. will plan – will have to
  3. plan – will have to
rybicky

Správná odpověď je c) plan – will have to, protože první sloveso ve větě vedlejší (po spojce IF) musí mít formu přítomného času, druhé sloveso ve větě hlavní má formu budoucího času.
V možnosti a) by se jednalo o druhý kondicionál, viz řešení výše. Varianta b) není dobře, protože u prvního slovesa máme pomocné sloveso „will,“ které v angličtině používáme pro tvorbu budoucího času. V první anglické podmínkové větě nejsou oba dva tvary sloves v budoucím čase, jako v češtině. Tuto gramatickou odchylku jsme si vysvětlovali v úvodu dnešního článku.

Zbrusu nová otázka č. 3, která nebyla v eMagu :-): Vyberte správné tvary sloves pro první podmínkovou větu tak, aby odpovídala překladu:

I __________ the meeting if I __________ it.
(Zmeškám jednání, jestli to neopravím.)

  1. will miss – won't fix
  2. will miss – don't fix
  3. would miss – didn't fix
How to fix a car

Správná odpověď je b) will miss – don't fix. Zde jsem chtěla hlavně ukázat na případ podmínkové věty, která je jaksi opticky převrácená. Nezačíná spojkou IF, ale vedlejší věta následuje až po větě hlavní. V tomto případě před if nepíšeme čárku, tak pozor na to! Ve větě hlavní máme tvar slovesa v budoucím čase (will miss), ve větě vedlejší (po spojce IF) máme sloveso v záporu v přítomném čase (don't fix). No, musím přiznat, že tohle byla ode mě taková menší záludnost na druhou :-) Zlaté pravidlo učení (asi úplně všeho) totiž je, že člověk se zpravidla nejvíce naučí na svých chybách, to znám sama moc dobře. :-)

Doufám, že jste si z dnešního článku odnesli nějaké nové informace, které v hlavě chvilku pobudou a kdyby náhodou ne, víte, kde je hledat. Tady, na Zábavné angličtině, jste vždy vítáni. Budeme se těšit na vaše reakce. Jakékoliv! :-)

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:

VÍCE O BALÍČKU

S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.

samostudium angličtiny v pohodlí domova
< Číst další články z kategorie
FAKTURAČNÍ ÚDAJE
Zábavná angličtina

GoPay
KONTAKTNÍ ÚDAJE
e-mail:
info@zabavna-anglictina.cz

Zábavná angličtina

Copyright 2022 Zábavná angličtina - všechna práva vyhrazena. Kopírování či distribuce jakýchkoliv materiálů z těchto stránek je zakázáno.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tvorba www stránek od BECORP studio