Rod podstatných jmen v angličtině: Životná podstatná jména

Milí zábavní angličtináři!

Celý leden jsme se na Zábavné angličtině zabývali jednotným a množným číslem anglických podstatných jmen, probrali jsme si i známý chyták v podobě počitatelných a nepočitatelných podstatných jmen a jaké výrazy se k těmto specificky anglickým podstatným jménům pojí.
Jelikož problematika podstatných jmen v angličtině je mnohem širší, podíváme se i v únoru na některá témata, které se k podstatným jménům pojí. Dnes to bude například rod životných podstatných jmen, příští čtvrtek se podrobněji zaměříme na používání středního rodu u neživotných podstatných jmen.

V angličtině je rod podstatného jména opravdu jednoduchou záležitostí. Máme, stejně jako v češtině, tři rody – mužský, ženský a střední. Podstatná jména reprezentující osoby ženského pohlaví jsou rodu ženského (používáme zájmena: she/her), osoby mužského pohlaví jsou rodu mužského a pojí se s ním zájmena he/his.

Podstatná jména ženského a mužské rodu označujeme jako tzv. životná podstatná jména. Z pohledu angličtiny jsou zvířata neživotná, a proto se s nimi pojí rod střední, ačkoliv se jedná o živoucí tvory. Na zvířata a věci se podrobněji zaměříme příští čtvrtek, takže neživotná podstatná jména vám určitě neutečou!

Přečtěte si následující gramatický souhrn. Pod ním opět najdete příklady a další dělení anglických životných podstatných jmen:

Ženský a mužský rod PJ v angličtině

Životná jména v angličtině dále můžeme dělit na tři skupiny, podle toho, zda tvar PJ pro osobu ženského pohlaví zůstává ve stejné podobě jako je u osoby mužského pohlaví.

1) Univerzální životná PJ – tj. naše „bezpohlavní“ podstatná jména, na která jsme narazili výše v infografice. Tvar PJ pro mužský a ženský rod je naprosto stejný.

Jsou to slova jako: student, pupil, partner, boss, chief, guest, customer, passenger, parent, friend, doctor…

Když vidíme nebo slyšíme ve větě univerzální podstatné jméno, to, jestli je ženského nebo mužského rodu, můžeme odhadnout jen podle kontextu. Například když v posluchárně nějaký student ukazuje na hezkou studentku a říká svému kamarádovi: Can you see that student? She is pretty. I would like to ask her out. (Vidíš toho studenta/studentku? Je hezká. Chtěl bych jí pozvat na rande.)

2) Rodové dvojice: Jsou to ta podstatná jména, která jsou pro ženský rod odvozena z tvaru pro mužský rod. Prostě na konec „mužského“ podstatného jména připíchneme nějakou tu vhodnou příponu a máme podstatné jméno v ženském rodě.

Takže například výše zmíněná hrdinka je vytvořena od slovíčka pro hrdinu – hero a připojením -ine nám vznikne poněkud zvláštní tvar pro hrdinku – heroine, který připomíná název drogy (ten však píšeme bez písmene -e na konci!).

Další příklady: waiter – waitress, prince – princess, god – goddess, man – woman atp.

3) Rodové protiklady: Zde už neodvozujeme tvar pro ženský rod z mužského rodu připojením přípony, ale rovnou se musíme naučit zbrusu nové slovíčko!

Příklady: king – queen, husband – wife, boy – girl, father – mother, uncle – aunt, nephew – niece, brother – sister atp. …

A to je pro dnešek ode mne vše. Mějte se hezky a já i Petr se na vás těšíme u dalšího blogového příspěvku!

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Tento přehled bude součástí dvoudílné gramatické série. Oba díly naleznete pěkně pohromadě i s ozvučenými kvízovými otázkami v únorovém souhrnu příspěvků Zábavné angličtiny, kterému říkáme zjednodušeně anglickou zkratkou „eMag“ – tedy elektronický magazín, který bude k dispozici ke stažení na našem webu v sekci pro registrované předplatitele od poloviny března.

Pokud jste ještě neměli možnost seznámit se s našimi anglickými výukovými materiály, na tomto místě na našem webu – elektronický magazín – se dozvíte odpovědi na nejčastější otázky, které si jistě kladete (- Co je to ten eMag? – Kolik to proboha stojí? – K čemu je to jako dobré? – Pomůžeme mi to vůbec v něčem?… :))

DOZVĚDĚT SE VÍCE

Najdete nás také na Facebooku

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

GoPay

Responzivní web & design - BECORP studio