Milí zábavní angličtináři!
V tomto blogovém příspěvku se podíváme na anglické názvy jednotlivých prací, které vykonáváme. V češtině i v angličtině bychom práce (anglicky jobs or professions) mohli rozřadit do několika kategorií, podle požadované kvalifikace či dosaženého vzdělání:
1) Unskilled jobs (nekvalifikované práce, ve kterých není požadováno vyučení v oboru – různé brigády, popř. sezónní práce)
2) Skilled manual jobs – mechanics (mechanici), carpenters (tesaři), plumbers (instalatéři), bricklayers (zedníci), cooks (kuchaři), confectioners (cukráři), bakers (pekaři), waiters (číšníci), hairdressers (kadeřníci/kadeřnice), shop assistants (prodavači/prodavačky), craftsmen (řemeslníci), all driver jobs (všechny řidičské profese) a další.
3) Factory jobs – supervisors (vedoucí jednotlivých úseků výroby), quality controllers (kontroloři kvality), factory workers/operators (dělníci/operátoři ve výrobě), production, sales, quality managers (různí manažeři), managing director (generální ředitel výrobního závodu) a další.
4) Office jobs – PAs (personal assistants – asistenti/asistentky), administration, accounting, personnel assistants or managers (administrativní, účetní, personální asistentky nebo manažeři/manažerky), receptionists (recepční), call center operators (operátoři zákaznické podpory) a další kancelářské práce.
5) Freelance jobs (u nás OSVČ – volná živnost a tvůrčí činnosti, tedy pracovníci na „volné noze“, kteří jsou placeni úkolově nikoliv hodinově a zpravidla pracují pro více než jednoho klienta) – journalists (novináři), photographers (fotografové), performers, actors and artists (umělecké profese), copywriters (reklamní textaři), graphic, interior, web designers (grafičtí, interiéroví, weboví designeři), software, app, web developers (softwaroví, aplikační, weboví vývojáři), VA – virtual assistants (virtuální asistenti/asistentky), accountants (účetní) a další.
6) Professions (vysoce kvalifikované profese, většinou s velkou odpovědností a dopadem při selhání) – doctors, teachers, architects, dentists, nurses (zdravotní sestry), vets (veterináři), surgeons (chirurgové), lawyers (právníci – ty můžeme ve VB dělit ještě na dvě podskupiny – barristers – advokáti u vyššího soudu v Anglii, solicitors – právní poradci v nižších instancích).
7) Emergency and armed services (záchranné a ozbrojené složky státu) – soldiers (vojáci), paramedics (zdravotničtí záchranáři), firefighters (hasiči), sailors (námořníci), pilots (piloti), police officers (policejní důstojníci) a další.
Mimo toto dělení se také můžeme pohybovat v systému jako:
- unemployed (nezaměstnaní)
- on maternity/paternity leave (na mateřské/otcovské dovolené)
- retired (v důchodu)
- self-employed (ti, co se zaměstnávají sami – podnikatelé a živnostníci)
- entrepreneurs (podnikatelé)
Některá povolání a profese najdete v této foto-infografice i s výslovností jednotlivých človíček:
- Lenka, Zábavná angličtina
Tip Zábavné angličtiny:
Chcete se s námi učit anglicky? Více informací o balíčku 12 dílů naší elektronické učebnice angličtiny s cvičebnicí v jednom získáte zde:
S námi se můžete učit na PC, mobilu, tabletu nebo si infografiky vytisknout, vystřihnout a pověsit doma! Celkem získáte přes 700 stran plných grafických přehledů a kvízových otázek, a k tomu 3 hodiny namluvených slovíček a frází ve formátu MP3 přímo v pdf dokumentu i zvlášť, v samostatné složce.