Anglická vazba There is - there are

V měsíci říjnu jsme se na Zábavné angličtině zabývali slovíčkovo-frázovým tématem: Bydlení a domov (Housing and Home). S tím vyvstala i potřeba umět v angličtině popsat, že NĚKDE v našem domě nebo bytě NĚCO JE (WHAT IS in our bedroom? THERE IS A BED in our bedroom!) K tomu v angličtině slouží vazba THERE IS – THERE ARE a její použití si vysvětlíme v následující infografice!

Obrázek

Správné odpovědi na dnešní kvízové otázky na FB stránce Zábavné angličtiny:

Otázka č. 1: Vyberte správný anglický překlad věty: „V naší zahradě je mnoho květin.“

  1. They are many flowers in our garden.
  2. In our garden there are many flowers.
  3. There is many flowers in our garden.

Správná odpověď je b) In our garden there are many flowers. I takovýto slovosled anglické věty s vazbou there is – there are je totiž správný. Špatná je odpověď a), kde je chybně slovíčko „they“ místo „there“ a také c), kde je po there „is“ namísto „are“ – flowers je množné číslo podstatného jména „a flower.“

Otázka č. 2: Vzpomenete si na pravidla členů ve vazbě „There is/are?“
Vyberte správnou kombinaci hodící se do věty.
There is __________________ in our bathroom.
(V naší koupelně je moderní vana.)

  1. the modern tub
  2. modern tub
  3. a modern tub

Správná odpověď je c) a modern tub, protože objekt ve větě není nijak specifický a zpravidla se před něj dává neurčitý člen. Možnost b) je špatně, objekt musíme nějakým způsobem určit (např. členem, který zde ale chybí) a možnost a) je také špatně, v této situaci se určitý člen nepoužívá.

- Lenka, Zábavná angličtina

Tip Zábavné angličtiny:
Tento gramatický přehled je součástí několikadílné gramatické série zaměřené na použití vazby There is – there are v reálných situacích. Všechny díly série naleznete pěkně pohromadě v říjnovém čísle e-magazínu Zábavné angličtiny, které je k dispozici ke stažení na našem webu v sekci pro registrované předplatitele.

eMag October

Obsah říjnového čísla e-magazínu ke stažení zde

DOZVĚDĚT SE VÍCE

Najdete nás také na Facebooku

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

GoPay

Responzivní web & design - BECORP studio